Clickbank’a Kayıt Olmak ve Kullanmak

Clickbank bizim kullanacağımız affiliate sistemlerinin birinci sırasında yer alacak. Bu kitapta size Clickbank dışında da kullanıp para kazanacağımız diğer sistemleri anlatacağım. Öncelikle burayı tıklayarak Clickbank sitesine girelim. Siteye girdiğimiz zaman üst kısımda “Sing Up” linkine tıklayalım.
Karşımıza çıkan kayıt formunu resimdeki gibi doldurun fakat doldururken Türkçe karakterler kullanmayın. Mesela benim soyadımda ğ harfi var ben kayıt olurken bunu g harfi olarak yazdım.
mail adresimize içerisinde onay kodu olan bir mail gönderildiği söyleniyor. Şimdi mailimize gidip bu Clickbank’tan gelen bu maili açalım.
Genellikle bu mail gelen kutusuna gelir. Ama gelen kutusunda göremiyorsanız bu maili spam yada gereksiz postalar klasörüne de bakın. Mailde bir link göreceksiniz bu linki tıklayarak sayfayı açın.
Bu sayfada mailde gördüğünüz kodu üst kutucuğa girin, alttaki kutucuğada sayfanın alt kısmında gördüğünüz kodu girin. Bir sonraki sayfada bize kullanıcı adı ve şifremizi verecek.
Bu kullanıcı adı ve şifreyi bir yere kaydetmeyi unutmayın. Daha sonradan şifremizi değiştirme hakkımız var ama biz yinede her ihtimale karşı bu şifreyi bir yere not edelim.

Clickbank’a Giriş
Kayıt işlemini tamamladık şimdi tekrar Clickbank sitesine giriş yapalım.
Sayfanın üst kısmında “Log in” yazan linke tıklayarak Clickbank giriş sayfasını açalım.
Bu sayfada kullanıcı adı ve şifremizi yazarak sisteme giriş yapabiliriz. Giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ilk sayfada son 15 günlük ve son 5 haftalık komisyonlarımızın özet görüntüleri olacak.
Clickbank Ürün Seçimi
Clickbank sayfasının üst kısmında “Marketplace” a tıklayarak ürün seçim sayfasına girelim.
Bu sayfada karşımıza bir arama ürün bulma sayfası çıkacak.
“Category” bölümünden satışını yapacağımız ürün kategorilerine ulaşıyoruz. Burada 9 ayrı kategori bulunmakta:
  • Business to Business (Son kullanıcıyla ilgisi olmayan)
  • Health & Fitness (Sağlık ve Fitness)
  • Home & Family ( Ev ve Aile)
  • Computing & Internet ( Bilgisayar ve İnternet)
  • Money & Employment (Para ve İş)
  • Marketing & Ads (Pazarlama ve Reklamlar)
  • Fun & Entertainment (Eğlence)
  • Sports & Recreation (Spor ve Dinlenme)
  • Society & Culture (Toplum ve Kültür)
Şimdi örnek olarak ben “Money & Employment” kategorisinden “Investment” alt bölümünü seçiyorum, dil olarak İngilizce ve listelenme seçeneği olarakta popülerlik sırasına göre ürün listeliyorum. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi bir sayfa da 10 tane ürün listeleniyor. Bu ürünler en popülerden az popülere doğru ilerliyor.
Örnek olarak ilk sırada çıkan ürünü inceleyeceğiz. Birinci sıradaki ürünün alt kısmında “view pitch page” linkine tıkladığımız zaman ürünün satış sayfası karşımıza çıkıyor. Bu sayfayı inceleyerek satışını yapacağımız ürünle alakalı detaylı bilgilere ulaşabiliyoruz. Aslına bakarsanız bu sayfayla hiçbir alakamız yok. Bizim tek amacımız alıcıları bu sayfaya sokabilmek olacak. Zaten yaptığımız ürün aramasında bu ürün ilk sırada çıkıyorsa en çok satılan ve kullanılan ürün bu ürün demektir. Bize düşen tek görev bu sayfaya ziyaretçi göndermektir. Satışı bu sayfa yapacak çünkü. Biz ekstra bir çaba harcamayacağız. Gene birinci sıradaki ürünün alt bölümündeki yazıları inceleyecek olursak şöyle bir yazı göreceğiz “%refd: 83.0%” bu bize bu ürünü %83 başka kişilerin yani ürünü üretenin değil reklamını yapan affiliate lerin sattığını anlatıyor. Bu gayet güzel bir oran. Düşünsenize bir ürün yapıyorsunuz ve toplam satışın %17 sini siz yaparken %83 ünüde başka insanlar satıyorlar. Ürün seçiminde dikkate alacağımız kriterlerden birisi de bu olacaktır.
Ürün seçiminde birde önemseyeceğimiz durum ürün sahibinin bize vereceği komisyondur. Bu da ürün açıklamasının altında %refd bölümünde görünmektedir. %50-75 arası komisyon öneren ürünleri tercih etmenizi öneriyorum.
Ürün seçimiyle alakalı kriterlerimizi tamamladıktan sonra şimdi sıra geldi bu ürünü satmamız için bize gerekli olan linkimizi(web adresini) almaya. “view pitch page” e tıkladığımız zaman ürünün ana sayfasına girmiş ve incelemiştik. Bu sayfa ürünün satış sayfasıdır ama biz bu adrese göndermeyeceğiz ziyaretçiyi.
Şimdi Clickbank ta seçtiğimiz ürünün alt kısmında yer alan “create HopLink” linkine tıklıyoruz ve karşımıza ufak yeni bir pencere çıkıyor.
Bu pencerede “ClickBank NickName” bölümüne Clickbank kullanıcı adımızı yazıyoruz. Alt kısımdaki “Tracking ID” bölümüne bir şey yazmamıza gerek yok. “ClickBank NickName” bölümüne kullanıcı adımızı yazdıktan sonra “Create” butonuna basalım ve karşımıza bizim bu ürünün satışıyla alakalı kullanacağımız link çıkacak.
Bu linke tıklayıp açılan sayfadan birisi alışveriş yaparsa bu ürün bizim sattığımız bir ürün olacak ve komisyon Clickbank hesabımıza aktarılacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !